×

Roblox oszukuje inwestorów? Firma ma zarzuty.

Roblox oszukuje inwestorów? Firma ma zarzuty.

Roblox to popularna platforma w którą dziennie gra ponad 50 milionów osób, lecz nikt nie wie że roblox oszukuje ludzi.

Firma pod nazwą Hinderburg Recsearch Group Uważa że Roblox Oszukuje inwestorów i reklamodawców, zawyżając swój tytuł.

„Użytkownicy” Platformy Roblox

Amerykańska Grupa wskazuje, że sam deweloper podkreśla obecność botów i użytkowników z wieloma kontami przy statystykach dotyczących dziennej aktywność. Według Administracji Roblox do ich platformy dziennie loguje się 79,5 mln graczy (statystyka z maja roku 2024)

Spółka argumentowała, że nie jest w stanie oddzielić tych „dodatkowych” kont od unikalnych użytkowników. Jednakże badacze z Hindenburh Research nie zgadzają się z tym twierdzeniem i uważają, iż Roblox Corporation celowo miesza obie te grupy.

Boty i piekielny krajobraz

Do takiego wniosku badacze doszli po rozmowach z wieloma byłymi pracownikami firmy, według których twórcy Robloxa dysponują dwoma zestawami danych na temat aktywności graczy: zewnętrznym, ze wszystkimi kontami, oraz wewnętrznym, odsiewającym multikonta i boty.

Co więcej, niektóre grupy (czy też tryby zabawy) mają być w całości zdominowane przez boty. Tak choćby „popularna” w Wietnamie „gra” Blox Fruits ma zasilać bazę użytkowników Robloxa tego typu kontami. Ba, badacze wspominają o „milionach godzin zombie”, generowanych przez konta przebywające w grze przez ponad 24 godziny bez przerwy.

Osobnym zarzutem ma być ten dotyczący Robloxa jako „krajobrazy piekła, narażającego dzieci na uwodzenie, brutalne treści i skrajnie obraźliwe wypowiedzi”. Platforma ma być bowiem popularnym narzędziem wykorzystywanym przez hamskie osoby, a do tego nie ma żadnego systemu odfiltrowywania pseudonimów (np. nicków w rodzaju „Jeffrey Epstein”) oraz treści dla dorosłych (nawet konto dziecka ma dostęp do gier o tak „subtelnych” tytułach, jak Diddy Escape; nie, nie chodzi o Diddy Konga).

Roblox Corporation zaprzeczyło tym oskarżeniom w oświadczeniu dla serwisu The Verge, zarzucając, że badacze próbują manipulować ceną akcji (w oryg. nazwano ich „short sellers”, czyli osobami, które sprzedały akcje i próbują obniżyć ich wartość, by kupić je ponownie po niższej cenie). Faktycznie, wartość akcji spółki szybko spadła po tych doniesieniach (o około 10%), aczkolwiek równie szybko kurs wrócił do poziomu sprzed publikacji raportu.

W odpowiedzi Hindeburg Group wskazało, iż spółka nie odniosła się do żadnego z zarzutów z oryginalnego artykułu (via serwis X). Po tym pojawił się obszerniejszy wpis dewelopera, w którym wyjaśniono kwestię dziennej aktywności oraz zapewniono, iż „każdego dnia dziesiątki milionów użytkowników w każdym wieku mają bezpieczne i pozytywne doświadczenia w grze Roblox”, zgodnie z wytycznymi dla społeczności.

Opublikuj komentarz